V Niedziela Wielkanocna – 2.05.2021r.

W dzisiejszą Niedzielę przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej. W naszej modlitwie w sposób szczególny pamiętajmy w intencji Polaków mieszkających za granicą.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych, które odprawiamy codziennie o godz. 1830. Nabożeństwu w tym roku towarzyszą rozważania Sługi Bożego Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W Liturgii w tym tygodniu obchodzimy:

  • w poniedziałek – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – zapraszamy na Msze św. wg porządku niedzielnego. Na zakończenie każdej Mszy św. odnowienie Ślubów Jasnogórskich. Kancelaria Parafialna i Furta w tym dniu będą nieczynne.
  • we wtorek – Święto św. Floriana – patrona naszego miasta.
  • w środę – wspomnienie św. Anioła z Sycylii – pierwszego męczennika karmelitańskiego, którego jubileuszowy rok 800 – lecia męczeńskiej śmierci przeżywmy we wszystkich kościołach karmelitańskich, a także wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera.
  • Pierwszy czwartek miesiącaŚwięto świętych Apostołów Filipa i Jakuba; modlitwy o powołania w czasie nabożeństwa majowego.
  • Pierwszy piątek miesiąca – Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 1900, po Mszy św. Litania i Akt oddania się Sercu Jezusowemu.
  • w sobotę – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej.

We czwartek, 6 maja o godz. 1600 zapraszamy na „Rekolekcje życia wewnętrznego”. Temat kolejnego spotkania: „Misterium Kościoła”. Rekolektantów zapraszamy na klasztorne krużganki.

W przyszłą niedzielę, 9 maja w naszej wspólnocie parafialnej będziemy gościć o. Karola Amroża, kustosza relikwii św. Anioła, który w okolicznościowym kazaniu podczas każdej Mszy św., poza Mszami o godz. 1000 i 1200, przybliży nam postać tego wielkiego męczennika Karmelu. Tego dnia będzie można oddać także cześć relikwiom św. Anioła.

W przyszłą niedzielę, 9 maja podczas Mszy św. o godz. 1000 i 1200 dzieci ze Szkoły Muzycznej przystąpią do I Komunii św. Z tej racji nie będzie Mszy św. o godz. 1100, natomiast Msza św. z godz. 1300 rozpocznie się z opóźnieniem ok. 15 minut. Prosimy, aby we Mszach św. z udzieleniem I Komunii św. uczestniczyła wraz z dziećmi tylko najbliższa rodzina.

Niech Matka Boża Piaskowa, Królowa Polski wyprasza każdemu z nas dar Bożego błogosławieństwa! Wszystkim Wam i Waszym bliskim życzymy dobrej niedzieli i tygodnia!

______________________________________________________________________________________________________________________

Drodzy Archidiecezjanie,

Czytana dzisiaj Ewangelia to fragment mowy pożegnalnej Pana Jezusa, wygłoszonej w Wieczerniku na kilka godzin przed pojmaniem w Ogrójcu. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. (…) Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami” (J 15, 4-5) – tymi słowami, świadom bliskości swej śmierci, Syn Boży wskazuje Apostołom na wierność jako na tę postawę, która Jego uczniów będzie w możliwie najściślejszy sposób łączyć z Bogiem. To zakorzenienie w Chrystusie i wierne trwanie w Nim będzie przez wieki źródłem i szczytem wszelkiej działalności dla założonego przez Niego Kościoła.

Na przestrzeni wieków, od chwili przyjęcia Chrztu świętego przez Mieszka I w 966 roku, a zatem od 1055 lat, wierność Chrystusowi – i to w sposób heroiczny – wykazywało wiele córek i synów Polskiej Ziemi – osoby świeckie, konsekrowane i duchowne. Świetlanym przykładem kapłana, który stał się znakiem sprzeciwu dla okrutnego władcy, naznaczając swoją postawą także przyszłe życie Owczarni Chrystusowej w Krakowie i w całej Polsce, był święty Stanisław ze Szczepanowa, krakowski biskup i męczennik za wiarę. To na przestrzeni już ponad 750 lat Polacy uczą się wierności Chrystusowi, wpatrzeni w jego postać.

W tym roku w sposób szczególny pragniemy wspominać szlachetne przykłady polskich księży, którzy ofiarnie pracowali dla ludu Bożego i do dziś są wzorem trwania w wierności Ewangelii Chrystusowej. Byli nimi między innymi: święty Maksymilian Maria Kolbe, z racji na 80. rocznicę śmierci patron obecnego roku w Małopolsce, błogosławiony biskup Michał Kozal, męczennik z Dachau, czy też Czcigodny Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, którego beatyfikację będziemy przeżywać 12 września br. Niech będzie mi wolno przywołać także postać Sługi Bożego księdza Michała Rapacza, kapłana Archidiecezji Krakowskiej, zamordowanego przez komunistów 75 lat temu 12 maja 1946 roku w Płokach. W trudnej powojennej sytuacji, gdy w Polsce zaczynał umacniać się nowy ateistyczny reżim, ks. Michał Rapacz okazał się nieugięty i jednoznaczny w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii. Dziś żarliwie módlmy się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy i przyzywajmy jego wstawiennictwa, ufni w to, że – jak głosi tekst Modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Michała Rapacza, kapłana i męczennika – Bóg dał mu „udział w męce Chrystusa”, która jest dla nas źródłem wszelkiej nadziei.

Święty Jan Paweł II Wielki podczas homilii wygłoszonej w Lublinie w 1987 roku, związanej z udzieleniem święceń kapłańskich, powiedział: „Drodzy synowie, aby być wychowawcą sumień, aby prowadzić innych, aby pomagać im dźwigać się z grzechów, nałogów, aby dźwigać «lud upadający», sami musimy być zawsze gotowi stanąć «w obliczu Boga» i «wobec osądu sumienia każdego człowieka». Sami musimy od siebie wymagać. Kapłaństwo jest wymagające. Jest wymagające. Wymaga – i przez to wyzwala” (św. Jan Paweł II, Lublin, 9 czerwca 1987 r.).

Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości związane ze św. Stanisławem, Biskupem i Męczennikiem, niech staną się dla nas wszystkich gorącą modlitwą o nowe i święte powołania kapłańskie. W tym roku ze względu na stan epidemii tradycyjna procesja nie odbędzie się. Jednak bardzo serdecznie zapraszam do udziału we Mszy świętej w niedzielę 9 maja br. sprawowanej o godz. 10.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Proszę, aby uczestniczyły w niej reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych (zgłoszenia asyst: paulus.eremita@gmail.com). Proszę o udział w uroczystości również ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej. Tych, którzy z racji na ograniczenia sanitarne nie będą mogli uczestniczyć w tej Eucharystii, zachęcam do włączenia się do wspólnej modlitwy dzięki transmisji w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

W czasie trwającej w parafiach Nowenny przed Uroczystością Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, powierzajmy jego wstawiennictwu wszystkie ważne sprawy naszej Ojczyzny, a także naszych rodzin i nas samych.

Z pasterskim błogosławieństwem

X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Kraków, dnia 29 kwietnia 2021 roku,

w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Facebook
Twitter