15 sierpnia – „Każdy kwiatek woła, weź mnie do kościoła”

Tak brzmi stare, polskie przysłowie związane z dzisiejszą Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą „Zaśnięcia Maryi”, potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.  W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła, do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, świeżych kwiatów i ziół, które poświęcone, zyskiwały dodatkowa moc i miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 r. Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

Uczestnictwo w Uroczystości Wniebowzięcia NMP pozwala nam doświadczyć bliskości Maryi. Jest ona obecna w naszych myślach, modlitwach, słowach i pieśniach. Przyzywając Najświętszą Maryję, prośmy Ją, aby nas prowadziła na spotkanie z Jezusem, by uczyła nas jak przyjmować słowo Boże, trwać w nim i żyć nim na co dzień.

Wykorzystane we wpisie zdjęcia pochodzą z obchodów Uroczystości Wniebowzięcia NMP w dniu 15 sierpnia 2023 r. w kościele p.w. św. Mikołaja w Sidzinie koło Jordanowa

Facebook
Twitter