Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Początków Święta Narodzenia Maryi trzeba szukać w Kościele Jerozolimskim. Apokryfy podawały wiele szczegółów z dzieciństwa Maryi, umieszczając miejsce Jej narodzin w pobliżu świątyni jerozolimskiej. Już od V w. pielgrzymi przybywający do świętego miasta nawiedzają kościół Najświętszej Panny „w miejscu Jej urodzenia”. Wydaje się, że uroczystość poświęcenia tej bazyliki leży u początków święta. Jest to obecna bazylika Sw. Anny, gdzie do dziś jest czczona figurka Maryi jako małego dziecka. Z Jerozolimy święto przechodzi do Konstantynopola. Na Zachodzie po raz pierwszy spotykamy je w kalendarzu Sonnancjusza, biskupa Reims (614—631). Za pontyfikatu papieża Sergiusza (687—701) święto nabiera w Rzymie dużego znaczenia i zostaje zaliczone do czterech uroczystości maryjnych połączonych z procesją stacyjną. W średniowieczu święto otrzyma oktawę i wigilię.

W Polsce, ze względu na rozpoczynające się we wrześniu siewy, święto nosi także nazwę Matki Bożej Siewnej, a w kościołach poświęca się ziarno siewne.

ilustracja do wpisu – Pietro Cavallini, „Narodzenie Maryi” mozaika, 1291, kościół Santa Maria in Trastevere, Rzym.

Rozważanie na Uroczystość NMP:

Wizerunek Matki Bożej Piaskowej – Pani Krakowa w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny „Na Piasku”. Jeden z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście (fot. 8 września 2023 r.)
Facebook
Twitter