Odpust Porcjunkuli – Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach franciszkańskich i parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.

Warto tego dnia skorzystać ze „skarbca Bożego Miłosierdzia” i uzyskać za przyczyną Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

Więcej o odpuście Porcjunkuli – tutaj

Homilia wygłoszona we wspomnienie MB Anielskiej w naszej Parafii:

Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Porcjunkula (łac. portiuncula, mała cząsteczka, skrawek gruntu) − kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą  św. Franciszek w XIII w. otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Znajduje się ok. 2 km od Asyżu, rodzinnej miejscowości świętego. Na podarowanym terenie powstały szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Kościółek stał się po śmierci świętego miejscem jego kultu. Dzisiaj znajduje się wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Wierna kopia Porcjunkuli znajduje się w obrębie zespołu kościelno-klasztornego oo. franciszkanów – reformatów w Wieliczce. Kapliczkę poświęcił 11 czerwca 2000 roku kard. Franciszek Macharski.

(tekst, fotografie z Bazyliki MB Anielskiej za: www.wikipedia.org)

Facebook
Twitter