Wielki Piątek
11 kwietnia 2020
Zmarł o. Mateusz Wojnarowski O. Carm.
15 kwietnia 2020

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna dla wszystkich chrześcijan na całym świecie jest najważniejszą liturgią w roku. W niej odkrywamy najważniejsze prawdy wiary i kierujemy nasze serca do tego, Który nas wyzwolił z niewoli grzechy i śmierci. Od najdawniejszych czasów Kościół sprawował tę liturgię w nocy. W liturgii Wigilii Paschalnej odnajdujemy liczne symbole i znaki, które pomagają nam lepiej przeżywać tajemnicę zmartwychwstania. Uroczystość rozpoczyna się liturgią poświęcenia ognia, od którego zapalany jest paschał. W trakcie tej części liturgii odśpiewany jest uroczysty Exultet. następnie ma miejsce szczególna Liturgia Słowa, podczas której odczytywane jest siedem czytań ze Starego Testamentu i dwa z Nowego Testamentu (w tym Ewangelia). Podczas Liturgii Słowa odśpiewany zostaje uroczyście hymn Chwała na wysokości Bogu i na powrót zaczynają dzwonić dzwonki i grać organy w kościele, które milczały od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

Wigilię Paschalną w naszej wspólnocie pod przewodnictwem o. Zbigniewa Czerwienia, przeora naszej wspólnoty rozpoczęliśmy o godz. 2100. Na zakończenie odbyła się procesja rezurekcyjna po krużgankach klasztornych.

Chrystus Zmartwychwstał. Prawdziwie Zmartwychwstał, Alleluja. Wszystkim życzymy chrześcijańskiego optymizmu, aby  Zmartwychwstały Jezus odnowił w nas wiarę, nadzieję i miłość. Obdarzył nas pokojem serca i otwartością na drugiego człowieka.