Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu

W Kościele katolickim Środa Popielcowa obchodzona w tym roku 14 lutego rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowujący wszystkich wiernych do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Msze w tym dniu w naszej Bazylice odprawiane są według porządku powszedniego z dodatkową Mszą o godz. 18.00. Obrzęd posypania głów popiołem podczas każdej Mszy św.

Środa Popielcowa – 14 lutego 2024 r. Homilia wygłoszona podczas Mszy św. o godz. 9.00 w naszej Bazylice:

Rozpoczynając Wielki Post, pragniemy wsłuchiwać się w słowa papieża Franciszka, który będzie dla nas przewodnikiem na drodze wielkopostnej pokuty i nawrócenia. On chce nas prowadzić i wspierać, byśmy nie zbłądzili na drodze naszego pielgrzymowania i szczęśliwie dotarli do celu czyli domu naszego ukochanego Ojca. Jako Lud Boży nosimy w sobie więzy grzechu, które musimy pozrywać. Zdajemy sobie z tego sprawę, gdy brakuje nam nadziei i wędrujemy przez życie jak przez pustkowie, bez celu i konkretnego kierunku. „Wielki Post jest czasem łaski, w którym pustynia ponownie staje się miejscem miłości. Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia. Jak oblubieniec, ponownie przyciąga nas do siebie i szepcze do naszych serc słowa miłości” – pisze papież Franciszek w orędziu wielkopostnym na ten rok. Aby Wielki Post był skuteczny i przyniósł właściwe owoce, pierwszym krokiem powinno być pragnienie widzenia rzeczywistości, w której żyjemy, we właściwym świetle. Wołanie jakże wielu uciskanych braci i sióstr dociera do nieba. Czy dociera również do nas? Czy nas porusza?

Wiele czynników oddala nas od siebie, zaprzeczając braterstwu, które w sposób naturalny nas łączy. Wielkopostna wędrówka będzie konkretna i przyniesie właściwe owoce, jeśli odpowiadając na te pytania, wyznamy, że wciąż jesteśmy pod panowaniem faraona. Jest to panowanie, które czyni nas wyczerpanymi i obojętnymi. Bo chociaż wraz z chrztem rozpoczęło się nasze wyzwolenie, to jednak pozostaje w nas niewytłumaczalna tęsknota za niewolnictwem. Zadajmy sobie pytanie: czy pragnę nowego świata? Czy jestem gotów porzucić kompromisy ze starym? Bóg się nami nie męczy. Przyjmijmy Wielki Post jako okres, w którym Jego Słowo jest ponownie skierowane do nas: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli”. Jest to czas nawrócenia, czas wolności. Przez czterdzieści dni będzie On przed nami i z nami. Bóg nie chce poddanych, lecz synów. 

Cała homilia do pobrania tutaj:

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2024

do pobrania pod linkiem:

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/lent/documents/20231203-messaggio-quaresima2024.html

Facebook
Twitter