Wyruszamy do Madrytu, wyrusz z nami i TY!

Zaczynamy spotkania, podczas których chcemy wspólnie modlić się w duchu Taize i przygotować się do zbliżającego się już 41. Europejskiego Spotkania Młodych. W tym roku Pielgrzymka Pokoju przez Ziemię zatrzyma się na kilka dni w Madrycie. Spotkania odbywają się od listopada w każdy wtorek o godz. 19.30 w Eliaszówce (sala przy kościele Karmelitów, wejście przez parking od ul. Karmelickiej 21, schodami w dół).

Zapraszamy i Ciebie! Przyjdź, aby pomodlić się razem z nami.

O Taize

Taize, na południu Francji, to mała wioska oraz nazwa ekumenicznej wspólnoty braci, założonej w latach 40-tych XX wieku przez brata Rogera (12.05.1915-16.08.2005). Obecnie wspólnota liczy ponad 100 braci – katolików i ewangelików różnych Kościołów pochodzących z około 30 krajów świata. Wśród nich jest Polak – brat Marek, który pochodzi z Wielkopolski.

Wspólnota Tazie organizuje co roku Europejskie Spotkania Młodych (ESM), które są etapem Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. ESM odbywa się zawsze na przełomie roku. Młodzi ludzie z całej Europy spotykają się, by wspólnie modlić się, dawać świadectwo wiary oraz poznawać kulturę zarówno kraju, który gości pielgrzymów, jak i współpielgrzymów. Europejskie Spotkanie Młodych trwa zazwyczaj 5 dni, w ciągu tych dni mieszkamy u rodzin, które zgodziły się nas ugościć lub w miejscach zbiorowego zakwaterowania (szkoła, przedszkole, sala parafialna). Razem z gospodarzami jemy śniadanie, a następnie w lokalnej wspólnocie parafialnej modlimy się kanonami Taize i dzielimy się wiarą w małych grupkach, a następnie wraz z innymi pielgrzymami przybyłymi na ESM poznajemy miasto, do którego przyjechaliśmy oraz wspólnie z braćmi z Taize, modlimy się wsłuchując się w rozważania przygotowane przez nich na to spotkanie.

Dzień Sylwestra jest inny niż wszystkie wcześniejsze – w tym dniu, w porze popołudniowej, zazwyczaj odbywają się spotkania w grupach regionalnych, a o godz. 23.00 w parafiach, które nas goszczą. Na początek wieczoru – modlitwa o pokój na świecie, po niej, o północy składamy sobie życzenia „Szczęśliwego Nowego Roku” i lampką szampana świętujemy Nowy Rok. Po obejrzeniu fajerwerków i życzeniach przychodzi czas na wspólną zabawę tzw. Święto Narodów, podczas którego każda przybyła narodowość prezentuje coś charakterystycznego z jej kultury.

Kontakt i zgłoszenia
Anita Dziekan
tel.: 504 047 796
​mail: taize.na.piasku(at)gmail.com

Taize 2018/2019 – Madrid

Taize 2017/2018 – Bazylea

Taize 2016/2017 – Ryga

Taize 2015/2016 – Walencja