Chór mieszany „Harfa” założony został w lutym 1967 r. przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie-Bieńczycach, przez Pana Józefa Jajko. Zespół liczył ok. 30 osób, a pierwszym prezesem został Pan Franciszek Tajak. Olbrzymi zapał dyrygenta i chórzystow oraz ciężka praca owocowały dużą ilością występów i sukcesami.

30 października 1976 r. zespół odszedł z Bieńczyc, aby w dniu 1 grudnia 1976 r. wznowić swoją działalność w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klasztorze Karmelitów „Na Piasku” w Krakowie. Próby zespołu odbywały się dwa razy w tygodniu, a wykonywany repertuar był bardzo bogaty i urozmaicony. 18 czerwca 1980 r. zmarł Pan Józef Jajko, człowiek ogromnego serca, bez reszty oddany muzyce i pieśni. Od 1 listopada 1980 r. pracę z chórem rozpoczęła absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie Pani Bożena Raszke. Tradycją stał się śpiew Chóru na Opłatku Ogrodników w Kurii Metropolitalnej, śpiew kolęd na Wawelu oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W 1981 r. prezesem została Pani Anna Furman, a wielkim przeżyciem dla chorzystów stały się pielgrzymki na Jasną Górę.

W 1985 r. Chór „Harfa” koncertował, wraz z połączonymi chórami z Chrzanowa, Jaworzna i Szczakowej, w Krakowie na Wawelu, w Katowicach oraz na nabożeństwie za Ojczyznę w Nowej Hucie–Mistrzejowicach. W 1987 r. na rok odeszła Bożena Raszke – w tym czasie zespół prowadził Pan Edward Macheta. Od września 1990 r. pracę z Chórem rozpoczął Pan Profesor Alojzy Poziorski, muzyk i organista w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klasztorze Karmelitów „Na Piasku”, który zawsze służył Chórowi „Harfa” życzliwą pomocą i zaangażowaniem. Po śmierci Profesora Poziorskiego, od 2002 roku, prowadzenie chóru kontynuowała Pani Barbara Sułkowska, która ofiarnie i z dużym powodzeniem kierowała zespołem do czerwca 2013 roku. Od września 2013 roku zespołem dyryguje Pan Edward Macheta.

Repertuar Chóru jest zróżnicowany, od utworów religijnych, śpiewanych w różnych okresach roku liturgicznego, poprzez pieśni patriotyczne aż po pieśni biesiadne – kompozytorów polskich i zagranicznych. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki w godz. 17.00 – 19.00. Zespół śpiewa na Mszach świętych w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 13.00 oraz w wyznaczone, umówione z Proboszczem i Przeorem, świąteczne dni.

Przez minione lata skład Zespołu zmieniał się, są jednak osoby, które ciągle śpiewają w nim już prawie 40 lat. Pomimo występujących trudności i zawirowań Zespół ciągle wzbogaca swój repertuar i doskonali swoje umiejętności, śpiewając na chwałę Boga, co spotyka się z pozytywnym odbiorem ze strony kapłanów mieszkających w klasztorze oraz słuchaczy.

Kontakt:
Prezes Chóru – p. Janusz Rosiek tel. 604534587
Dyrygent – p. Edward Macheta tel. 606837997

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *