XXIX Niedziela zwykła – 18.10.2020r.

W dzisiejszą niedzielę przypada wspomnienie św. Łukasza, ewangelisty. Święty Łukasz jest patronem służby zdrowia.

Dzisiaj także przypada Światowy Dzień Misyjny i rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Z tej okazji w naszej bazylice gościmy ks. Andrzeja Pasia, dyrektora regionalnego biura Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu i pracowników PKWP z Krakowa, którzy przybliżą sytuację nt. współczesnych prześladowań chrześcijan. Po Mszach św. będzie można nabyć wyroby z drzewa oliwnego wykonane przez chrześcijan z Betlejem oraz wesprzeć dzieło ofiarą do puszki. Zachęcamy do modlitwy w intencji misji i misjonarzy podczas modlitwy różańcowej.

Przez cały miesiąc październik zapraszamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie różańcowej. Nabożeństwa różańcowe w naszej bazylice odprawione są codziennie o godz. 1815. We wtorki różaniec z udziałem dzieci, natomiast we czwartki z udziałem młodzieży.  

We czwartek, 22 października o godz.1600 zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiarę, na drugie rekolekcyjne spotkanie z cyklu: „Rekolekcje życia wewnętrznego”. Jest to cykl 10 – tygodniowych tematycznych spotkań, wzbogaconych obrazem oraz muzyką. Chętnych oczekiwać będziemy na krużgankach klasztornych. Temat drugiego spotkania: „Zawiązanie osobistej relacji z Bogiem”. Szczegóły na plakacie w gablocie przed bazyliką.

W tym tygodniu w liturgii obchodzimy:

  • we wtorek – uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, głównego patrona miasta Krakowa i archidiecezji krakowskiej;
  • we czwartek – wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża.

W związku z wprowadzeniem w naszym mieście tzw. „czerwonej strefy” do walki z koronawirusem sakrament spowiedzi zostaje przeniesiony z Kaplicy Pojednania do konfesjonału pod chórem bazyliki. Pamiętajmy też o zakrywaniu ust i nosa oraz o zachowaniu dystansu między sobą – na jedną osobę przypadać ma 7m2.

Zbliża się miesiąc listopad poświęcony pamięci naszych zmarłych. Wypominki za zmarłych przyjmują dziś pod chórem bracia klerycy, natomiast w tygodniu przyjmujemy je na furcie klasztornej i w zakrystii. Imiona zmarłych prosimy czytelnie napisać na kartach wypominkowych rozłożonych na ołtarzach bocznych i na regale pod chórem. Za zmarłych polecanych w wypominkach modlić się będziemy we wtorki i piątki listopada na nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godz. 1800, natomiast w pozostałe dni podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 1830.

W przyszłą niedzielę pod chórem bazyliki będzie można złożyć swój podpis pod projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jej zasadniczym celem jest wypowiedzenie przez Polskę Genderowej konwencji stambulskiej i tym samym dołączenie do państw, które odrzucają ten szkodliwy dla rodziny dokument. Osoby chętne do złożenia podpisu prosimy o podanie numeru PESEL.

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i opieki Pani Krakowa na nadchodzący tydzień!

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

DEKRET DOTYCZĄCY DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW.

Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia.

  1. W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.
  2. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.
  3. Na Księżach Proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych
    o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.
  4. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.
  5. Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.
  6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
  7. Zachowuje ważność polecenie, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.

Na czas podejmowania duchowych wysiłków, każdemu według jego stanu i powołania, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i polecam Bogu przez przyczynę Świętych Patronów.

 

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kanclerz Kurii

ks. Grzegorz Kotala

Facebook
Twitter