Roraty – Msza św. wotywna o Najświętszej Maryi Pannie

W naszej parafii Msza św. roratnia jest sprawowana o godz. 6.00 we wszystkie dni Adwentu, z wyjątkiem Niedziel i uroczystości. W poniedziałki o 6.00 zapraszamy na roraty młodzież szkół średnich. Msze św. roratnie dla dzieci I-komunijnych są odprawiane we wtorki o godz. 17.15.

Msza roratnia jest to Msza św. wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. W Polsce tradycyjnie nazywana jest Mszą Św. roratnią lub po prostu Roratami. Nazwa pochodzi od introitu – pieśni na rozpoczęcie Mszy Św. – „Rorate coeli desuper…” („Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry…”), która śpiewana jest w kościołach. Ten kilkusetletni śpiew, zbudowany w większości z tekstów Izajaszowych, wspaniale buduje i wprowadza atmosferę oczekiwania, pobudza do odnowy.
Patronka adwentowego czasu – Maryja – symbolizowana jest podczas tej szczególnej Eucharystii przez zapaloną dodatkową świecę nazywaną roratką. Roraty mają przywoływać szczególnie Tę, która poprzedza przyjście Światłości świata tak, jak jutrzenka zwiastuje wschód słońca. Z tego właśnie faktu wypływa sens celebrowania Mszy św. roratniej jeszcze przed wschodem słońca.

Zapraszamy na Roraty do naszej Bazyliki!

Załączone zdjęcia pochodzą z Rorat w dniu 5 grudnia 2023 r.

Facebook
Twitter